تحقيق با عنوان تاریخچه ریخته گری

تحقيق با عنوان تاریخچه ریخته گری

تحقيق با عنوان تاریخچه ریخته گری

تحقيق با عنوان تاریخچه ریخته گری درفرمت ورد 18صفحه قابل ويرايش

ریخته­ گری ممکن است به صورت ساخت یک شئ فلزی با اجازه دادن به انجماد مذاب آن، در یک قالب  تعریف گردد. شکل شئ مورد نظر به وسیله شکل حفره قالب تعیین می­شود. علم ذوب فلزات یا ریخته­ گری مراحل شکل­گیری یک شئ فلزی است به وسیله ذوب کردن فلز و ریختن آن در قالب. کارخانه مذاب فلز یک تاسیسات تجاری است برای ذوب و ریختن فلزات یا تولید قطعات ریخته­گری. نکته قابل توجه در این تعاریف، استفاده از مذاب فلز جهت ریخته گری شکل شئ به صورت مستقیم، است. 

امروزه صنعت ریخته­گری بسیار پیشرفت کرده و بسیاری از قطعات پر کاربرد از این روش ساخته می­شود.

در این تحقیق سعی شده تا به طور مختصر تاریخچه ریخته گری مورد بررسی قرار گیرد.

کشف هیچ عنصری نتوانسته است که عنصر یا فلز دیگری را به بوته  فراموشی بسپارد زیرا نیازمندی­های بشر همواره نا محدود و خـواستـه­های او بـی پایان است و مــواد و ابـزار مـحـدودی در دست دارد که ناگــزیر روش جایگزینی را به او آموخته است . اگر مس در ساخت تجهیزات جنگی قدیم اهمیت خود را از دست داد ، در عوض در ساخت وسایل حرارتی و انتقال الکتریسیته نظیر سیم های برق اهمیت و ارزش دوباره ای پیدا کرده است.

ریخته­ گری فلزات یک تکنولوژی ما قبل تاریخ است؛ اما خیلی دیر در باستان­شناسی ثبت شده است. تکنولوژی­های قدیمی­تری نیز وجود داشته است که از آتش در آن­ها استفاده می­شده است و به مجموعه همه آن­ها «Wertime pyrotechnology[1]» گویند؛ که پایه­ای برای پیشرفت ریخته گری محسوب می­گردد. در این بین می­توان به عملیات حرارتی سنگ معدن برای کارآمدتر شدن آن، سوزاندن آهک برای ساخت گچ و گرما دادن به خاک رس برای استفاده در سفال­سازی اشاره کرد.


1 Pyrotechnology: به تکنولوژی استفاده و کنترل آتش توسط انسان گفته می شود